Kurdale Var Mı ?


Korkuyorum. Her sabah uyandığımda o kara kutuyu açmaya korkuyorum artık. Süslü sunucu ağızını açıp bir acı haber daha verecek, bir yaşamın daha körü körüne bittiğini söyleyecek diye çok korkuyorum.
Mümkünse sevdiklerimi bardak gibi karşıma dizip, yanıbaşımda yaşlanmalarını sağlamak istiyorum. İnsanlar doğal seyirlerinde veda etsinler istiyorum bu hayata. Elleri buruşunca, gözleri uzağı seçemeyip, toprak kokusu artık evi anımsatmaya başlayınca gidiversinler. Asırlar sonra tarihin anlata anlata bitiremeyeceği kara hikayaleri için onların akıllarının ermeyeceği mavi masallarımız bitmesin bizim.
Sıkıldım. Artık beylik cümleler kurup siyaset konuşmaktan bıktım. Kimse kimseyi dinlemiyor, herkes bas bas bağırıyor ortayı kuru bir gürültü götürüyor yine. Ardından bi kurşun sesi. Duru bir sessizlik.
Pek çocukca belki kurduğum bu cümleler sizin boyumu aşkın siyasetinize ama ben zaten çocuk olmak istiyorum bu ülkede, genç olmak istiyorum. Sokaklara çıkıp insan ićine karışmak istiyorum. İnsanlar toplanınca güzel şeyler olsun misal türküler söylensin bombalar patlamasın. Kalabalıklardan kaçmayalım. Ekmek kırıntılarını toplayıp toprağa bıraktığım için garip garip bakmasın insanlar bu küçük kıza. O toprağın içindeki karıncaları görebilsinler. O yüzden sevsinler bir avuç topragı.
İnsan insanı sahiplenir, sever. İnsan toprağı sahiplenir mi hiç? Zira bu aidiyet duygusu neden? Ben insanları sevmeyi tercih ediyorum mesela. Fikirleri de değil idaelleri de değil. Yalnız insanları. Ait olmayı da sevmiyorum. Ne bir toprak parçasına ne de bir ideolojiye. Çıplak ayaklarala gezebileceğım koca bir oyun bahçesi istiyorum. Siz adına dünya diyorsunuz. Ben oraya da ait hissetmiyorum yalnızca oyunlar oynuyorum.
Bir insana ait olabilirim lakin. Tüm kalbim onun sevgisiyle dolar. Bir ideolojiye bağlanınca sevilesi onca insanı tanıyamadan, önyargılarınızla öldürüyorsunuz zaten. O yüzden bugün sokaktan geçen ilk insanla tanışalım mı? Sevgiden konuşalım. Sanat konuşalım mesela. Renkleri konuşalım. Siyah beyaz ideolojileri öldürelim bugün ne olur. Yoksa tüm ülkeyi karşıma bardak gibi dizip birbirine kurdaleyle bağlayacağım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kim Bu Kerem Yahu?

Savaş Satış

Kerem Özdoğan Konulu Teşekkür